Başkan Ercan Şimşek: Gediz Ev Tarhanası Adeta Şifa Kaynağı (Haberler.com - İhlas Haber Ajansı)

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde üretilen Hanımeli Ev Tarhanası, katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle, bölgedeki yöresel lezzetleri tanıtma ve şifa kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor.

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde üretilen Hanımeli Ev Tarhanası, katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle, bölgedeki yöresel lezzetleri tanıtma ve şifa kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor.

Gediz Tarhanasının özel ödülü layık görüldüğünü ifade eden Eskigediz Belde Belediye Başkanı Ercan Şimşek, “Son yıllarda belde ekonomimize katkı sağlaması ve şifa kaynağı olması dolayısıyla Eskigediz Ev Tarhanası’nı Hanımeli markası adı altınta üretmeye başladık. İlçedeki bayanlarımızın kendi elleriyle yaptıkları eşssiz lezzeti Gediz Tarhana Festivalimizde ve Türkiye’de birçok alanda tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul’da gerçekleştirilen Tarım Ürünleri Oskar yarışmasına katıldık. Gediz Hanımeli Doğal Ev Tarhanası jüri özel ödülüne layık görüldü. Tamamen doğal şekilde yapılan Hanımeli Doğal Ev Tarhanamız vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengindir” dedi.

“Özellikle sabahları aç karınlı içilen tarhana gün boyunca vücudu zinde ve dirençli tutar”

Başkan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarhanada özellikle B vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalsiyum, demir ve çinko ise tarhanada bol bulunan minerallerdir. Tarhananın bileşimine yoğurt ve bitkilerden kaynaklanarak dahil olan laktik asit bakterileri tarhanadaki proteinleri belli ölçülerde aminoasitlere parçalayarak tarhanayı sindirimi kolay gıda şekline dönüştürür. Böylece aminoasitler tarhana ile vücuda hazır olarak girerler ve bağırsaklardan kolayca emilerek vücuda yarar sağlar. Buna bağlı olarak tarhananın besleme değeri artmış olur. Tarhana vucutta birçok hastalık için koruma görevini üstlenir. Özellikle sabahları aç karınlı içilen tarhana gün boyunca vücudu zinde ve dirençli tutar.” (YD-EFE) – KÜTAHYA

Gediz Hanımeli Ev Tarhanası'na Tarım Ürünleri Oskar Ödülü (Hurriyet.com.tr - (DHA))

KÜTAHYA’nın Gediz İlçesi’nde kadınlar tarafından evlerde yapılan Gediz Hanımeli Doğal Ev Tarhanası’na Tarım Ürünleri Oskar ödülü verildi.

Yaşama Dokunanlar Platformu tarafından bu yıl İstanbul’da düzenlenen 2. Tarım Ürünleri Oskar Yarışması’na Kütahya’dan katılan 12 üründen 10’u finale çıktı. 81 ilin tarım üreticilerinin katıldığı yarışma finalinde Kütahya’dan 3 üretici birincilik, 2 üretici kalite ödülü, bir üretici ise jüri özel ödülüne layık görüldü. 12 ilin 8 kategoride yarıştığı finalde ödül alan üreticiler İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş ile birlikte Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret etti. Valilik toplantı salonunda Tarım Ürünleri Oskar yarışması hakkında bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, “İstanbul’da gerçekleştirilen Tarım Ürünleri Oskar yarışmasının ilki 2016 yılında düzenlendi. 2017 yılında ülke genelinde yapılan 1. etap elemeye ilimizin tarım alanında üretim yapan ve tarımsal kalkınma özelliği taşıyan ürünlerini, uluslararası lansman projesi çerçevesinde sergileyerek tarımsal üretim tanıtımını yaptırmak, pazar ağı içerisinde yer alma olanağına kavuşturmak ve tarım turizminde ürün temsilleriyle şehrimizin tarım, kültür ve turizm ticaretine ivme kazandırmak amacıyla ilçe müdürlüklerimiz, belediye başkanlıklarımız ve sivil toplum kuruluşları ile yapmış olduğumuz istişare neticesinde, küçük ve orta ölçekli 9 üreticimizin 12 adet ürününü aday gösterdik. Birinci etap jüri elemesi sonrası ilimizden 10 ürün finale yükseldi. Bu ürünlerimiz; Gediz Hanımeli Ev Tarhanası, Pazarlar vişnesi, doğal fermente meyve sirkeleri, doğal meyve pestilleri, kızılcık tarhanası, kiraz çekirdekleri ile oluşturulan ısı odalı ile üretilen termofor, Tavşanlı leblebisi, leblebi kurabiyesi, Simav Eynal domatesi, Simav göl fasulyesi, Demirciköy cevizli çöreği ve Simav tahin helvasıdır. Finalde S.S. 4 Eylül Eynal Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi-Eynal domatesi, Ayyıldız Pastaneleri-leblebili kurabiye ile Pazarlar Mealöz-vişne birincilik, Gediz Hanımeli Doğal Ev Tarhanası ile İçaş Gıda-sirke kalite ödülü, İçaş Gıda-pestil ise jüri özel ödülüne layık görüldü” dedi.

ÜRETİMDE KALİTENİN ÖNEMİ

Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile üreticileri tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yürüttüğümüz hangi faaliyet olursa olsun gerek hizmet gerek mal üretiminde mutlaka bizim aramamız gereken bir özellik kalite. Eğer kaliteyi hedef almamışsak, kalite üzerinde bir gayretimiz yoksa bu üründen gerekli dönüşümü almamız çok zor oluyor. Yapmış olduğumuz faaliyetin, üretimin kalitesi bizler için önemli. 12 üründen 10’unun oraya gitmesi, 10’unun da finale kalması, üçünün birincilik, ikisinin kalite, birinin jüri özel ödülü alması önemli. Demek ki seçimde dikkatli, itinalı davrandık. Gelecek yıllarda belki bu kadar kolay olmayabilir bu dereceleri elde etmek. Daha geniş, yaygın bir yelpazede katılım sağlanırsa bizim işimiz zorlaşmış olur. Bu da bize kendi mevcut ürünümüzü geliştirme sorumluluğunu vermiş olur. İlimizin adını duyuracak ne olursa olsun bizler için önemli. Oradaki bir programda da ilimizin oraya kadar gitmesi, ürünleriyle takdir toplaması önemli. Bu topraklar güzel ürün yetiştirecek imkana sahip. İnsanımızın çalışkanlığı, gayreti de buna eklendiği takdirde biz bu tür yarışmalarda ilimizi iyi temsil edecek imkanlara sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Emeği geçen, destek veren herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Mehmet ALTINTAŞ / GEDİZ (Kütahya), (DHA)

Başkan Ercan Şimşek: Gediz Ev Tarhanası Adeta Şifa Kaynağı (Milliyet.com.tr - (YD-EFE))

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde üretilen Hanımeli Ev Tarhanası, katıldığı yarışmalarda aldığı derecelerle, bölgedeki yöresel lezzetleri tanıtma ve şifa kaynağı olmasıyla dikkat çekiyor.
Gediz Tarhanasının özel ödülü layık görüldüğünü ifade eden Eskigediz Belde Belediye Başkanı Ercan Şimşek, ’’Son yıllarda belde ekonomimize katkı sağlaması ve şifa kaynağı olması dolayısıyla Eskigediz Ev Tarhanası’nı Hanımeli markası adı altınta üretmeye başladık. İlçedeki bayanlarımızın kendi elleriyle yaptıkları eşssiz lezzeti Gediz Tarhana Festivalimizde ve Türkiye’de birçok alanda tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda İstanbul’da gerçekleştirilen Tarım Ürünleri Oskar yarışmasına katıldık. Gediz Hanımeli Doğal Ev Tarhanası jüri özel ödülüne layık görüldü. Tamamen doğal şekilde yapılan Hanımeli Doğal Ev Tarhanamız vücudumuzun mikroplara karşı dirençli olması açısından önemli olan vitaminler ve mineraller yönünden zengindir” dedi.

“Özellikle sabahları aç karınlı içilen tarhana gün boyunca vücudu zinde ve dirençli tutar”

Başkan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Tarhanada özellikle B vitaminleri bol miktarda bulunur. Kalsiyum, demir ve çinko ise tarhanada bol bulunan minerallerdir. Tarhananın bileşimine yoğurt ve bitkilerden kaynaklanarak dahil olan laktik asit bakterileri tarhanadaki proteinleri belli ölçülerde aminoasitlere parçalayarak tarhanayı sindirimi kolay gıda şekline dönüştürür. Böylece aminoasitler tarhana ile vücuda hazır olarak girerler ve bağırsaklardan kolayca emilerek vücuda yarar sağlar. Buna bağlı olarak tarhananın besleme değeri artmış olur. Tarhana vucutta birçok hastalık için koruma görevini üstlenir. Özellikle sabahları aç karınlı içilen tarhana gün boyunca vücudu zinde ve dirençli tutar.’’ (YD-EFE)